środa, 29 sierpnia 2012

yin & yang - tkanki


Yin joga jest nadal mało znana w Polsce i w odpowiedzi na wiele waszych pytań związanych z pochodzeniem, tradycją, historią, zaletami yin jogi, rodzajami asan, różnicami między yin jogą a hatha jogą, będę tutaj od czasu do czasu zamieszczała różne ciekawostki na temat yin jogi.

Na początek, trochę o yang'owych i yin'owych tkankach....

Yin i Yang są pojęciami względnymi i zależą od kontekstu, w jakim są użyte. Odnosząc się do naszego ciała, mięśnie, krew, skóra mogą być rozumiane jako tkanki Yang, wiązadła, kości i stawy jako tkanki Yin. Wyróżnienie tkanek Yin i Yang może być także zrobione w kontekście rozciągliwości oraz temperatury. Mięśnie są elastyczne (po sesji rozciągania, w większości przypadków wracają do poprzedniego stanu), kości są plastyczne (po zastosowaniu odpowiednio długiego ucisku,  nie wracają do poprzedniego stanu). Mięśnie (Yang) stosunkowo łatwo się rozgrzewają, wiązadła (Yin)  zazwyczaj pozostają zimne.

Yangowe rodzaje jogi...
koncentrują się na mięśniach i poprzez rytmiczne, powtarzające się ruchy, działają na komórki mięśni. Mięśnie są elastyczne, wilgotne, ciepłe i dobrze reagują na taką formę ruchu.  Tkanki yin są bardziej suche, mniej elastyczne i będąc poddane takiej formie nacisku mogłyby ulec uszkodzeniu. Tkanki yin, które są plastyczne, wymagają delikatniejszego i dłużej trwającego napięcia w celu ich wzmocnienia. Dlatego właśnie , np. aparaty ortodoncyjne  muszą być noszone przez długi okres czasu  w celu korekcji kształtu kości.

Stawy to miejsca pomiędzy kośćmi, gdzie możliwy jest ruch. Wiązadła, mięśnie i ścięgna łączą kości i stabilizują staw. Ogólnie mówiąc, jednym z zadań mięśni jest ochrona stawu. Jeśli aplikujemy za dużo stresu na staw to najpierw ulegną mikro-uszkodzeniu mięśnie, później wiązadła, a na końcu  sam staw.   

Yangowe formy jogi są tak skonstruowane, aby nie aplikować stresu stawom. Dlatego właśnie tyle uwagi przywiązuje się do poprawnego ustawienia oraz do odpowiedniego zaangażowania mięśni (uaktywnienie stopy, podniesienie rzepki kolanowej)  przed wejściem  do asany. Celem Yin jogi jest wzmocnienie ścięgien oraz stawów. Jest to możliwe dzięki rozluźnieniu mięśni, delikatnej, statycznej pracy i  pozostawaniu w pozycjach przez dłuższy okres czasu (od 2 do 20 minut).

Fragment książki „The complete guide to Yin Yoga”, Bernie Clark, tłumaczenie Aneta Błaszczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz